Yüksekokulumuz öğrenci ve personeline yönelik olarak Yeşilırmak Yerleşkesi konferans salonunda ‘Afet Farkındalık Eğitimi’ verildi.  İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca belirlenen ''2022 Yılı Afet Tatbikat Yılı'' kapsamında, Amasya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü eğitmenlerince verilen toplantıya öğrencilerimiz ve personelimiz yoğun ilgi gösterdi.

 Afadsahne

Deprem, yangın, sel, çığ, heyelan, teknolojik kazalar gibi afetlere karşılık 'afet bilinci' oluşturmayı hedefleyen eğitimde afet öncesi yapılması gereken hazırlıklar ile afet sırasında yapılması gerekenler ve afet sonrası ilk saatlerin önemine dair bilgilendirme yapıldı. 

Afet sonrası ilk dakikaların altın saatler olarak çok değerli olduğunun altını çizen AFAD Eğitmeni;  afet esnasında ve sonrasında arama kurtarma ekiplerinin tüm bireylere aynı anda ulaşmasının mümkün olmadığını söyledi. Eğitmen; bu saatlerde bireyin ön bilgisinin ve farkındalık düzeyinin hayatta kalma mücadelesi ve etraftaki diğer afetzedelere ulaşmada çok kıymetli olduğunu kaydetti.

Afad Acil uygulamasının hem andirod telefonlara hemde IOS telefonlara uygun olduğunu bu uygulamayı herkesin ücretsiz yükleleyebileceğini ifade ettiler.

Gençlik Spor İl Müdürlükleri aracılığıyla herkesi AFAD gönüllüsü olmaya davet ettiler.

Sahneyanafad

Onafad

Afadarka

Sahneafad3SahneyanArkaafad

Eğitimin sonu soru-cevap şeklinde geçmiş ve öğrencilerin diğer afetlerden de bahsedilmesi istemeleri üzerine afet yetkileri kendilerini misafir edildiklerinde her türlü afet hakkında da bilgilendirme yapabileceklerini ifade etttiler.

Afad web sayfası https://www.afad.gov.tr/